Vegetarianism, veganism and eating meat...

2. july 2013 at 18:02 | written & posted by: jass |  thoughts & opinions

Dnes prinášam prvý článok z rubriky thoughts, kam budem písať svoje názory. K tejto téme som prišla myslím tak, že Nell mi napísala, že nemôže vystáť mäso, a napadlo ma, ako som sa o vegetariánstve minule bavila s otcom a tak nejak ma napadlo, že napíšem môj názor na vegetariánstvo, vegánstvo, vitariánstvo a jedenie mäsa. Avšak, je to môj názor, samozrejme, budem rada, aby ste sa vyjadrili, len prosím, nepíšte sem nejaké urážlivé komentáre. O tom je vyjadrenie svojho názoru. Že nie všetci vždy súhlasia.


Ja jem mäso, moja mama takisto, a vlastne celá moja rodina, okrem otca, ktorý to tiež má tak nejak popletene, raz si dá pliecko s pivom a inokedy zase nechce mäso ani cítiť. Môj ujo a teta kedysi boli takisto vegetariáni, ale teraz, keď majú dve deti, a keď objavili paleo diétu, bez mäsa nemôžu žit. Môžem povedať že z otcovej strany som bola vychovávaná dosť mäsovo, keďže moja babka mi už od detstva robila dokonca aj mäsovú tortu. Z maminej strany ma rodina viedla tak neutrálne, mäso do mňa pchali, ale nechali mi slobodu.

Teraz už to vlastne nechávajú na mňa, a mala som aj ja chvíle, kedy som bola vegetariánka. Musím povedať, že stále sa mi prieči jedenie mäsa, ale prieči sa mi teraz aj vegetariánstvo, a ja vám vysvetlím prečo. Vegetariáni hovoria, že neznesú, aby kvôli ich jedlu boli zabíjané nevinné zvieratá. Áno. To je pravda. Lenže vegetariáni jedia mlieko, jogurty, vajcia... Jednoducho nejedia mäso, ale jedia živočíšne výrobky. A to je to. Smrť je jedno z najväčších utrpení, lenže kravy netrpia len, keď ich zabíjame kvôli mäsu. Trpia, keď z nich neustále ťaháme mlieko, z ktorého máme mliečne výrobky. Pretože aj ženské mliečne žľazy po odkojení dieťaťa prestanú pracovať, predsa len, nemajú komu mlieko dávať. Ale kravské mliečne žľazy musia stále pracovať kvôli odberu mlieka, z ktorého máme syry, maslá,..

A sliepky takisto trpia, keď od nich berieme vajíčka - videli ste niekedy, ako sú chované? Vo veľkých kovových miestnostiach, s umelým svetlom, nekvalitnou potravou, kde na jednu sliepku pripadá menej ako pol metra štvorcového. Takže - vegetariáni, prosím neberte si to príliš k srdcu - podľa mňa, vegetariánstvo je vlastne nezmyseľné. Ale na vegánsku stravu zase nemám, nedokázala by som sa vzdať mlieka, horúcich čokolád, kávy... Teoreticky možno aj áno, ale sila mojej vôle je malá a mama by ma určite naschvál pokúšala koláčmi, kým by som to nevzdala.

+++

a čo vy? čo si myslíte o vegánstve, vegetariánstve? jete mäso? ak nie, je pre vás ľahké odolávať všetkým koláčom a podobným veciam?


"Jedenie pre mňa predstavuje spôsob ako tri krát denne prejaviť svoje presvedčenia. Preto majú všetky náboženstvá pravidlá ohľadne stravovania. Tri krát denne si pripomeniem, že si vážim život a nechcem spôsobovať bolesť a zabíjať iné živé tvory. Preto jem ako jem." ~ Natalie Portman, vegánka (nádherne povedané, keď som to uvidela, chcela som začať s vegánstvom)


 


Comments

1 Hani | bevintage.blog.cz | Web | 2. july 2013 at 18:58 | React

Trpení zvířet. Nene, tohle je... nemůžu. Přečetla jsem to, ale tyhle věty, tyhle slova...
Já nikdy nebyla vegetariánka déle než na jedno jídlo. Maso jím, ale veganka bych nemohla být už vůbec...

No o gorilách mi ani nemluv, protože oni jsou.. hm, jak to napsat slušně? :D prostě spojovat v devítce je hloupost.. -.-
Jakože studuješ ve dvou jazycích? :) No, já to ani neopíšu správně. :D A to jsem se snažila! :D
Ale někteří taková slova přeci myslí vážně.. třeba já. :) A jak se máš ty? :D
Ha, o vtipech mi ani nemluv. Nikdy je nedořeknu. :D Ten citát je úžasný. :') Ale přecejenom.. cokoli dobrém, co končí
je, tedy alespoň pro mě, důvod k pláči...
Ale teď se máš snad dobře, ne? :O
Ano, zachraňuje to konverzace. A pak počasí, ale to je vážně už úplně mimo. :D

2 Michaeela. | Web | 2. july 2013 at 19:46 | React

Chci poznat tvého muže snů. O.o Jaký je ? :D

Já se na to taky bojím koukat, nebo spíše na celé dvě série jsem koukala se svojí nejlepší kamarádkou, vždycky jsme si mačkali ruce, občas ukápla slza. Ale ted když jsme sama začala koukat na třetí sérii, zjistila jsem že předešlé dvé serii byli oproti tomuhle docela medíček. Je to docela strašidelný když jsme sama doma a v tom nejnapínavějším bouchnou dveře průvanem, no myslela jsem, že je po mě jak jsme se lekla. Ty moje hysterický záchvaty pláče u toho. Já osobně nesnáším filmy s krví a s násilím a podobně (koukám na upíry, paradox docela) vždycky si zakreju raději oči. Ale určitě to za to stojí. Zkus se podívat na pár dílů a uvidíš jestli tě to bude bavit nebo ne. :)

Tak já si tě tam teda dávat nebudu, jelikož se tě opravdu a z té psolední větu kterou si napsala jde vážně strach. :D O.o

Mě maso nevadí. Vegetariání nadávají na to, že kvůli masu se zabíjí zvířata ale nezabíjí se přece jen kvůli masu. Je spousta věcí vyrobeno ze zvířecích kůží a podobně, věci kterí běžně používáme. Bohužel.
Poslední dobou je pravda, že maso vynechávám, nebo spíše jím jenom kuřečí. Nevadilo by mi jíst stále jen něco se zeleninou nebo ták, ale není nad pořádný řízek.
Je to život..

3 Dominika | Email | Web | 2. july 2013 at 20:27 | React

Ja jem mäso a nikdy som nad týmto takto nepremýšľala (a ani nechcem aby sa mi náhodou niečo nezhnusilo) čiže sa k tomu nemám veľmi ako vyjadriť. Moja kamarátka je vegetariánka ale normálne je jogurty a tak len neje mäso ...

4 Betty | Email | Web | 2. july 2013 at 20:33 | React

Okej, nechcem povedať, že som si to vzala k srdcu, aj keď som si to trochu vzala. Myslíš, že keby to bolo nezmyselné toľko ľudí je vegetariánmi? Ja som vegetariánka zhruba 3 roky, a aj keď to vždy nie je ľahké, som rada, že som sa tam rozhodla. Vegetariánstvo neznamená len, že nechceš aby zomierali nevinné zvieratá, je to celkový životný štýl, ktorým aspoň ja si myslím vyjadrujem určitý postoj k dnešnému bytiu a štýlu žitia. Nemyslím si, že tým, že jem vajcia, mliečne výrobky a pijem mlieko je to nezmyselné. A okrem toho vegánstvo je veľmi nebezpečné pre náš organizmus. Veď ja sama som anemická a to nejem LEN mäso. Proste sa nestotožňujem s tvojím názorom a nepáči sa mi ako si ho napísala. Ale každý máme iný názor takže vpohode :)

5 Callie Moyes | Web | 2. july 2013 at 21:27 | React

Najednu stranu se stotožňuju s tvým názorem, ale na druhou stranu i ne. Já osobně bych nechtěla být vegetariánkou a nikdy jsem se o to nepokoušela. Není to zdravé stejně jako veganstí. Protože tělo potřebuje od všeho dostatek, tedy i masa. Vegetariánství není jen o ušetření dobytku, ale i stylu života. Ale když vezmu v potaz to neubližování zvířatům, tak je to naprostý nesmysl, tím, že jeden člověk nebude jíst maso, nezabrání tomu, aby se zvířata masově zabíjela a dostávala mezi lidi formou fast foodu či jiným způsobem. Je to asi jako kdyby jsem přestala nosit oblečení, abych ušetřila látku - stejná blbost. Ale i tak obdivuju lidi, co se toho dokážou zříct a pak si říkat, jak jsou silní, když pomáhají živočichům. Ono na jednu stranu je to pěkné, když si to myslí, ale když si vegatarián a zamořuješ obvzduší cigárama nebo odpadkama, tak je ti to vegetariánství stejně s prominutím k hovnu. :) Ale krásně napsané ! :)

6 agnes | Email | Web | 2. july 2013 at 22:18 | React

Já už maso nejím skoro rok a před pár měsíci jsem se stala vegankou. Sdílím tvůj názor na vegetariánství .. nechci říct, že je úplně i ničemu, to ne, ale slepice jsou dál v stísněných prostorách, na zvířatech se testuje kosmetika atd.. I když vím, že jako jeden člověk nebo tato menší skupina lidí nemůže nic moc změnit, ale já osobně mám lepší pocit když si koupím něco kvůli čemu zvíře netrpělo.

7 Adelaine | Web | 3. july 2013 at 14:24 | React

Vegetariáni jsou tak trochu povrchní, protože jak píšeš, je hloupost prohlašovat že jim vadí ubližování a podporovat mléčný, sýrový atd. průmysl. Já jsem vegan, jsem vegan přes půl roku, dost jsem se do toho pustila, myslím že už to nikdy nezměním a jsem za to vážně ráda. Moc těžký pro mě přechod nebyl, protože jsem viděla jeden dokument (Pozemšťané, doporučuju!) a to mě prostě finálně přesvědčilo a vžycky si na něj vzpomenu. Ale pokud je člověk nejdřív vegetarián a potom vegan, tak to bych se nezlobila, ale vegetariáni co si myslí, že to stačí a jsou hrdinové, to je k ničemu. Já zvířata hrozně miluju a přijdu si šíleně dobře, když vím, že nejím něco, kvli čemu muselo umřít a nemělo svobodný život, který si zaslouží. :) Hodně mě to změnilo a celkově se mi zlepšil život, možná kvůli tomu, že mám díky tomu čisté svědomí.

8 Victory | Web | 3. july 2013 at 15:40 | React

No. Súhlasím. Ako chápem ich, že nesúhlasia aby sa zabíjali nevinné zvieratá (aj ja sama som veľký ochranca zvierat), ale trošku im nedochádza, že keď možno oni nebudú to mäso jesť ostatný ľudia to stále jedia. Takže kolobeh ide rovnako. No a ja a mäso? To je nerozlučná dvojka. Zjem mäso na všetky spôsoby a zalizujem sa až za ušami. Jedlo nad jedlá. Možno chránim zvieratá a všetko kolo nich, ale mäsa sa nedokážem a nechcem vzdať. Asi je to odo mňa sebecké, ale no čo už. :D

9 Claire Drayen. | Web | 3. july 2013 at 16:51 | React

Souhlasím s tebou v tom, že vegetariáni i když nechtějí jíst mrtvá zvířata,  vajíčka jsou vlastně něco,  z čeho taky měl být život.  Napsala jsi to úplně přesně ohledně toho mléka a podobně.
Já maso normálně jím.  Vegetariány neodsozuju, spíš to moc nechápu.  I když možná ano. Stejně  tak jako někomu nechutnají co já vím třeba houby, tak někdo zase nemůže vystát maso.
Skvělý článek,  líbí se mi tvůj názor na tuhle věc :)

10 Džejn | Web | 4. july 2013 at 19:37 | React

Ja som vegetariánka už niekoľko rokov. Začala som s tým preto lebo nechcem ubližovať zvieratám, ale za ten čas sa môj mozog pretransformoval a nepáči sa mi myšlienka, že tie zvieratá sú vykrmované a ich jediným životným cielom je, aby skončili ako potrava pre ľudí. Ide mi o to, že podľa mňa je iné, keď ma farmár svoje zvieratá a stará sa o ne a nakoniec ich zabije ako keď sú natlačené v jednej hale kde sa ani nemôžu poriadne hýbať. Na mlieko mám alergiu, takže ho pijem len veľmi málom množstve, ale máš pravdu, kravy trpia pri neustálom dojení a toto sa dá urobiť inak, tak či tak si myslím, že kravu podojiť treba. Asi by som to prirovnala k tomu, že keď mi potrebujeme ísť strašne moc na záchod aj ona sa jednoducho potrebuje toho mlieka zbaviť. A čo sa týka vajíčok, chováme sliepky takže máme domáce, ale tak stane sa niekedy, že kúpime a z toho nikdy nemám dorbý pocit, vtedy hľadám také, ktoré sú z podstielkového chovu. A keď nie sú vajíčka oplodnené nevidím dôvod prečo ich nejesť. Otázka potom je, čo iné by sme s nimi maly urobiť?
Ale aby som nevyznela ako neuprosný vegetarián, ja osobne proti mäsožravcom nemám nič. Je to ži a nechaj žiť. Čo znamen, že keď ja sa nestarám o to, že ty ješ mäso (lebo nakoniec je to tvoja voľba a čo ti ja mám do toho čo hovoriť, nie?) tak ty sa nestaraj do toho, že ja som sa rozhodla ho nejesť. Táto moja "konverzácia" vznikla z toho, že mi stále niekto pýlil uši s tým, že som vegetariánka. Je to také: "Hovorím ti ja niečo na to, že ješ mäso? Nie. Tak si ber zo mňa príklad."
Ale ako hovorím, nemám proti nikomu nič, moja celá rodina je mäso a kamaráti taktiež.

11 N. | Web | 5. july 2013 at 13:40 | React

Ah, jaký štěstí, že jsem to prozradila, díky tomu jsi napsala tenhle super článek!
Myslím, že máme podobný taťky. Ten můj taky někdy vůbec nejí maso, jindy se ho zase pořádně přejí. Myslím, že to takhle není dobře.
Já jsem byla od malička vychovávaná k tomu, abych maso jedla, možná proto se mi teď hnusí. Masový dort? Tak to je originální, chutnalo ti to? Mně babička od malička cpala řízky, vepřový, vždycky jsem jich jedla hodně. Nechápu to. A děda mi vždycky krájel kolečka vysočiny, to bylo strašně mastný a hnusný, ale já jsem to úplně zbožňovala. Teď bych to opravdu do pusy nevzala.

Ano, vegetariáni jí vajíčka, mléko a tak, ale u tohoto to zvíře nezabíjíš. Ta kráva to mléko prostě produkuje, prý je pro ni lepší, když se vydojí, aby ji to tak...netížilo. Chov slepic je strašný. Je mi jich líto, fakt dost, proto ty vajíčka od nich nejím. Já vlastně skoro vůbec nejím vajíčka, ale když už, tak od dědy. A když je to až moc nutný, to jedno vajíčko ve škole si za rok dám, no. A při tom doufám, že ta slepice na tom byla dobře. Kdysi mi přišlo hnusný jíst ty vajíčka, jako že by z toho mohla být nová slepice. Naštěstí jsem to potom pochopila, a teď už se mi nehnusí kvůli tomuto, vlastně zabíjení, ale spíš kvůli chuti je moc nemám ráda.
Na veganství taky nemám. Nedokázala bych nejíst sýry, jogurty...To by bylo až moc divný. Ale to vegetariánství mi přijde v pohodě - místo masa jím třeba tofu,, což je snad trochu zdravější, mnohem chutnější, a hlavně nemusím mít výčitky, že jím něco, co ještě nedávno žilo.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.